پیوست

بررسی SAP ERP

sap logo

بررسی SAP ERP

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۰۲
منبع: https://www.selecthub.com/erp-software
ترجمه: علی شیبانی

sap erp

بررسی ERP شرکت SAP

آنچه در این مقاله میخوانید
معرفی  SAP ERP
از نگاه کاربران
نمایی از نرم افزار
تمایزات کلیدی و مزایای SAP ERP  
تخصص صنعت
ویژگی های کلیدی
محدودیت ها
پشتیبانی نرم افزار
هزینه مالکیت
مزایا
معایب
نتیجه گیری

ما قصد داریم بهترین نرم افزارهای ERP را به صورت تخصصی در مورد ویژگی های کلیدی، تخصص صنعت، محدودیت ها، پشتیبانی و هزینه های نگهداری و راه اندازی بررسی می کنیم. در این مقاله قصد بررسی ERP شرکت SAP به نام SAP Business ByDesign  را داریم. طبق بررسی تحلیلگران، این نرم افزار، در رتبه بندی بهترین ERP ها، رتبه دوم را داراست.

در ابتدا به بررسی شرکت SAP و تاریخچه آن می پردازیم و سپس به سراغ نرم افزار می رویم.

 SAP SE  یک شرکت نرم افزاری چندملیتی آلمانی مستقر در والدورف آلمان است که نرم افزارهای سازمانی را برای مدیریت عملیات تجاری و روابط با مشتریان توسعه می دهد. این شرکت به ویژه به دلیل نرم افزار ERP شناخته شده است. SAP بزرگترین شرکت نرم افزاری غیرآمریکایی از نظر درآمد، سومین شرکت بزرگ نرم افزاری سهامی عام در جهان از نظر درآمد و بزرگترین شرکت آلمانی از نظر سرمایه بازار است.

در سال ۱۹۷۲ به عنوان یک شرکت خصوصی به نام Systemanalyse und Programmentwicklung ( تجزیه و تحلیل سیستم و توسعه نرم افزار) تأسیس شد، که در سال ۱۹۷۶ پس از یک دوره پنج ساله به طور کامل به Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung (سیستم ها، برنامه ها و محصولات در پردازش داده ها) تبدیل شد. در سال ۲۰۰۵، نام خود را بعنوان SAP AG (که حروف SAP مخفف Systems, Applications and Products به معنای «سیستم ها، نرم افزارها و محصولات» و حروف AG مخفف Aktiengesellschaft به معنای «شرکت با مسئولیت محدود» است) تغییر داد. از ۷ ژانویه ۲۰۱۴، نام آن پس از قرار گرفتن در شرکت های زیرمجموعه قوانین اتحادیه اروپا به SAP SE (که حروف SAP مخفف Systems, Applications and Products به معنای «سیستم ها، نرم افزارها و محصولات» و حروف SE مخفف Societas Europaea به معنای «شرکت سهامی عام مطابق با قوانین شرکت اتحادیه اروپا» است) تغییر پیدا کرد.

sap head office

دفتر مرکزی SAP در والدورف آلمان قرار دارد و تعداد دفاتر آن در کشورهای مختلف جهان به ۱۸۰ عدد می رسد. این شرکت بیش از ۴۲۵،۰۰۰ مشتری در بیش از ۱۸۰ کشور جهان دارد و جزء شاخص بازار سهام Euro Stoxx 50 (شاخص سهام متعلق به شرکت های مستقر در منطقه یورو) است. در زمان نگارش این مقاله، شرکت SAP SE سومین شرکت بزرگ نرم افزاری دنیا پس از مایکروسافت و اورکل می باشد.

هنگامی که زیراکس در سال ۱۹۷۱ از صنعت تولید سخت افزار کامپیوتر خارج شد، از IBM خواست سیستم های تجاری خود را به فناوری IBM منتقل کند. در عوض IBM حق استفاده از سیستم های داده علمی (SDS)/SAPE را به ارزش ۸۰.۰۰۰ دلار از آن خود کرد.

پنج مهندس IBM از بخش هوش مصنوعی (دیتمار هاپ ، کلاوس تسیرا ، هانس ورنر هکتور ، هاسو پلاتنر و کلاوس ولنرویتر) در حال کار بر روی یک سیستم کل سازمانی مبتنی بر این نرم افزار بودند که بی فایده بود. آنها به جای رها کردن پروژه، تصمیم گرفتند IBM Tech را ترک کرده و شرکتی دیگر راه اندازی کنند.

در ژوئن ۱۹۷۲ ، آنها شرکت خصوصی SAP Systemanalyse und Programmentwicklung را که تحت قانون مدنی آلمان بود، تأسیس کردند.

اولین مشتری آنها شعبه آلمانی صنایع شیمیایی امپریال در اوسترینگن بود، جایی که آنها برنامه های اصلی برای حقوق و دستمزد و حسابداری را توسعه دادند. به جای ذخیره داده های روی کارت های پانچ به صورت مکانیکی، آنها را به صورت محلی در سیستم الکترونیکی ذخیره کردند و از پایگاه داده منطقی مشترک برای همه فعالیت های سازمان استفاده کردند. بنابراین ، آنها نرم افزار خود را یک سیستم زمان واقعی (Real Time System) نامیدند، از آنجا که نیازی به پردازش کارت های پانچ به صورت شبانه نبود.

نوع شرکت سهامی عام مطابق با قوانین شرکت اتحادیه اروپا (SE)
صنعت نرم افزارهای سازمانی
تاسیس واینهایم، آلمان (۱۹۷۲)
بنیانگذاران دیتمار هوپ
هانس-ورنر هکتور
هاسو پلاتنر
کلاوس شیرا
کلاس ولنروتر
دفتر مرکزی والدورف، آلمان
محدوده فالیت جهانی
فراد کلیدی هاسو پلاتنر (رئیس هیئت‌مدیره)
کریستین کلین (مدیر عامل)
گروه محصولاتERP and Finance ( و مالیERP)
CRM and Customer Experience (مدیریت ارتباط با مشتری و تجربه مشتری)
Network and Spend Management (مدیریت شبکه و هزینه)
SCM (مدیریت زنجیره تامین)
HCM (مدیریت سرمایه انسانی)
Business Technology Platform (پلتفرم فناوری کسب و کار)
درآمد سالیانه۲۷.۳۳ میلیارد یورو (سال ۲۰۲۰)
سود خالص سالیانه۵.۲۸ میلیارد یورو (سال ۲۰۲۰)
مجموع دارایی۵۸.۴۷ میلیارد یورو (سال ۲۰۲۰)
مجموع حقوق صاحبان سهام۲۹.۹۲ میلیارد یورو (سال ۲۰۲۰)
تعداد کارکنان۱۰۲.۴۳۰ نفر (سال ۲۰۲۰)
وبسایتwww.sap.com
dintec logo sap business

SAP Business ByDesign

تخصص نرم افزار: کلیه صنایع

ByDesign جریان های کاری مانند مدیریت زنجیره تامین، مدیریت ارتباط با مشتری و خدمات مالی را متمرکز می کند. از آنالیز و تجسم داده ها به صورت آنی برای ساده سازی فرآیندهایی مانند برنامه ریزی تقاضا و اصلاح فرآیند بانکی استفاده می کند. این مجموعه طیف وسیعی از ادغام ها را ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد تا آن را برای پاسخگویی به نیازهای خاص خود پیکربندی کنند.
این نرم افزار برای شرکت های کوچک و متوسط در نظر گرفته شده است. میزبانی آن در فضای ابر است، به این معنی که در هر زمان و هر مکان، به شرط اتصال به اینترنت، می توان به آن دسترسی داشت. برای اطمینان از محافظت از اطلاعات مشتری، از رمزگذاری (Encryption) و مراکز داده بسیار امن استفاده می کند.

image
امتیاز تحلیل گران نظرات مشتریان
SAP Business ByDesign با در نظر گرفتن ۱۳۷ بررسی کاربر از ۵ سایت بررسی نرم افزار شناخته شده،
دارای رضایت کاربر “عالی” است و۸۱٪ کاربران این نرم افزار را به بقیه پیشنهاد می کنند.
image

تمایزات کلیدی و مزایای SAP Business ByDesign

قابلیت مشاهده پیشرفته: این ابزار شامل تجزیه و تحلیل داده ها و ابزار تصویرسازی به صورت آنی است. به عنوان مثال، کاربران می توانند با پردازش معاملات و پرداخت ها، دقیقه به دقیقه امور مالی خود را نگاه کنند. علاوه بر این، ویژگی مدیریت پروژه به کاربران امکان مشاهده چگونگی پیشرفت پروژه ها را می دهد و به آنها این امکان را می دهد که پیوست ها و اطلاعات مربوط به مراحل پروژه را مشاهده کنند.

رشد گرا: توانایی پیکربندی این ابزار نسبتاً بالا است، که این امکان را می دهد که با رشد و تغییر نیازهای تجاری تغییر شکل دهد. ماژول ها و سیستم های نرم افزاری مختلف نیز می توانند با برنامه ادغام شوند تا گردش کار خاص شرکت را در نظر بگیرند.

افزایش همکاری: این برنامه از چندین سایت و فعالیت های جهانی پشتیبانی می کند و امکان تمرکز اطلاعات و همکاری کارمندان را در مراکز تجاری مختلف و گردش کار فراهم می کند. ابزار مدیریت پروژه همکاری را افزایش می دهد زیرا امکان تصویرسازی وظایف پروژه را فراهم می کند، کاربرانی که سطح دسترسی برای آنان تعریف شده باشد، اجازه مشاهده تصاویر را دارند.

تجربه مشتری بهبود یافته: در تاریخچه مشتری می گردد تا بازار هدف محصول را مشخص کند. این قابلیت نه تنها باعث بهبود فروش می شود، بلکه تجارب شخصی و متنوعی را نیز به مشتریان ارائه می دهد که باعث خوشحالی آنها و افزایش میزان وفاداری مشتریان می شود.

فرصت های بهبود یافته : این نرم افزار بینشی در مورد زمینه هایی را فراهم می کند که می توان در آن یک کسب و کار کارآمد یافت و یا در آن زمینه صرفه جویی کرد. به عنوان مثال، ابزار مدیریت تدارکات به کاربران اجازه می دهد تا با مشاهده تجارب اطلاعات تولید در زمان واقعی، قراردادها و پیشنهادات تهیه کنندگان را بررسی کرده و آنها را برای مذاکره در مورد معاملات بهتر و کشف موانع (Snags) در زنجیره تأمین، مقایسه کنند.


امنیت داده


این نرم افزار با استفاده از رمزگذاری AES-256 و انطباق با SOC 2 داده ها را ایمن می کند. فایروال ها و نظارت امنیتی ۲۴/۷ می توانند به جلوگیری از حمله هکرها کمک کنند. علاوه بر این، ساختمان های مراکز داده SAP دارای امکانات ANSI / TIA EIA-942 Tier III (الزامات زیرساخت های ارتباط از راه دور مراکز داده و اتاق های رایانه را مشخص می کند و همه جنبه ها را از جمله زیرساخت ها، مکان سایت، معماری، برق، مکانیک، ایمنی و امنیت شامل می شود) با دیواره های ضد گلوله است، به این معنی که تهدید دسترسی غیر مجاز به سیستم، بسیار کاهش می یابد.

تخصص صنعت

این یک راه حل مبتنی بر ابر است که برای شرکت های کوچک و متوسط در صنایع مختلف طراحی شده است. این نرم افزار شامل برخی از قابلیت های اضافی برای شرکت های خدمات حرفه ای، تولید، توزیع عمده و بخش عمومی است. به عنوان مثال، این نرم افزار اجازه می دهد تا شرکت ها با رعایت مقررات قانونی،کل سیستم تولید تصویر سازی شود، سود مشتری را ارزیابی کند و هزینه های عملیاتی را کاهش دهد.


ویژگی های کلیدی

مدیریت مالی: داده های معاملات مشتری و تامین کننده را برای بررسی وضعیت مالی سازمان در زمان واقعی استفاده می کند. این نرم افزار از چندین ارز مختلف و استانداردهای گزارش گیری پشتیبانی می کند و اطمینان حاصل می کند که تجارتی که انجام می شود در سطح جهانی متمرکز و حساب شده است.

نمای CRM 360: نمای CRM 360 شامل توانایی مدیریت مشتری از زمان انتظار تا خرید نهایی است. این سیستم از داده های خرید های قبلی برای تولید تبلیغات هدفمند استفاده می کند. تاریخچه مشتری را می تواند به تیم فروش شما تحویل دهد، آنها می توانند از این اطلاعات برای اصلاح و بهبود تاکتیک های فروش استفاده کنند.

مدیریت منابع انسانی: ابزار منابع انسانی به کارمندان این امکان را می دهد که تایم شیت و اطلاعات شخصی خود را مدیریت کنند. این برنامه همچنین به متخصصان منابع انسانی توانایی نظارت بر درخواست های خرید، پردازش کامل حقوق و دستمزد و مدیریت زمان و کار را می دهد.

مدیریت پروژه: ویژگی مدیریت پروژه شامل گزارش هزینه پروژه است که به کاربران امکان می دهد درآمد و هزینه را بر اساس پروژه محاسبه کنند. همچنین به کاربران امکان می دهد روال گردش سند را از طریق ادغام این ویژگی با زنجیره تأمین شما تجزیه و تحلیل کنند. اسنادی مانند فاکتورهای مشتری می توانند برای افزایش همکاری و دیده شدن در پروژه ها ضمیمه شوند.

مدیریت تدارکات: اطلاعات تأمین کننده را متمرکز می کند، بنابراین کاربران را قادر می سازد تا در مورد معاملات بهتر مذاکره کنند و ناکارآمدی ها را تشخیص دهند. کاربران همچنین می توانند قراردادهای تأمین کننده را در سیستم مدیریت کنند.

مدیریت زنجیره تأمین: کاربران می توانند با استفاده از روشهای پیش بینی مانند رگرسیون خطی فصلی و میانگین متحرک، برنامه ریزی تقاضا را به صورت آنی انجام دهند. این ابزار همچنین شامل اصلاح داده های خارج از محدوده است. مدیریت تولید و قابلیت مشاهده شبکه تامین از دیگر ویژگیهای مفید این ابزار است.

محلی سازی: به کاربران امکان می دهد در سطح جهانی فعالیت کنند. این قابلیت اطلاعات را از کشورهای مختلف، شرکت ها و سیستم های حسابداری متمرکز می کند تا یک دید کامل و دقیق از وضعیت سازمان ایجاد کند.


محدودیت ها

این نرم افزار مشکلاتی دارد که کاربر قبل از انتخاب نرم افزار باید به آنها توجه کند. این مسائل مربوط به قالب بندی، شهود و سفارشی سازی است:

 • کاربر پسند نیست و استفاده از آن می تواند چالش برانگیز باشد
 • سفارشی سازی می تواند پیچیده باشد زیرا راهکارکاملاً سفت و سخت است
 • قالب HTML موجود نیست
 • پشتیبانی قوی برای انتقال داده، کانورت اطلاعات و پیاده سازی سیستم فراهم نمی کند
 • شامل ویژگی کشیدن و رها کردن (Drag-and-Drop) پیوست ها نیست، بنابراین کاربران باید آنها را به صورت دستی پیوست کنند

پشتیبانی نرم افزار

پورتال پشتیبانی SAP را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد گزارشات مربوط به مشکل را ایجاد کنید، به پایگاه دانش دسترسی پیدا کنید و راه حل های مشکلات را پیدا کنید. درخواست کارشناس حضوری، چت با کارشناسان و رویداد سنتی به کاربران امکان می دهد تا با مهندسان SAP ارتباط برقرار کنند تا مسائل را مستقیماً حل کنند. همچنین کاربران می توانند با تماس از طریق ایمیل یا تلفن، به سوالات غیر فنی که در پایگاه دانش به آنها پرداخته نشده است، پاسخ دهند.

ایمیل: مشتریان می توانند درخواست کمک غیر فنی را از طریق ایمیل ارسال کنند.

تلفن: امکان دسترسی به پشتیبانی غیر فنی از طریق تلفن وجود دارد. برای مسائل فنی جدید با اولویت پایین یا متوسط، کاربران می توانند از ویژگی Schedule an Expert استفاده کنند تا با مهندس پشتیبانی SAP به مدت ۳۰ دقیقه با تلفن صحبت کنند. برای ملاقات های حضوری برنامه ریزی شده حداقل ۴۸ ساعت قبل باید اطلاع رسانی شود.

آموزش:  آموزش رایگان برای جنبه هایی مانند مدیریت زنجیره تامین و تجزیه و تحلیل را ارائه می دهد. همچنین شامل دوره های صدور گواهینامه است که به کاربران امکان می دهد تخصص خود را با این برنامه نشان دهند. دوره های آنلاین مربوط به آخرین ویژگی های سیستم با اشتراک SAP Learning Hub در دسترس هستند.

تیکت: کاربران می توانند با استفاده از SAP ONE Launchpad برای مسائل با اولویت بالا و متوسط، تیکت های Incident را وارد کنند. هنگامی که کاربران تیکت حادثه (Incident) را ثبت می کنند، پشتیبانی مستقیم از یک مهندس پشتیبانی SAP دریافت می کنند.


هزینه مالکیت

هزینه مجوز / اشتراک

 • هزینه اشتراک به صورت ماهانه و مبتنی بر کاربر محاسبه می شود ولی قرارداد به صورت سالانه منعقد می شود. هزینه خرید اشتراک نرم افزار پایه برابر ۲۰.۰۰۰ دلار در سال می باشد و اگر نیاز به ویژگی های بیشتری داشته باشید، به قیمت پایه نرم افزار اضافه می شود.
 • روش قیمت گذاری لایسنس کاربران نرم افزار، بر اساس سه دسته از کاربران است و قیمت و عملکرد برای هر گروه متفاوت است: هزینه اشتراک کاربران شخصی برابر ۲۰۴ دلار در سال به ازای هر کاربر، کاربران تیمی برابر ۱۰۵۴ دلار در سال به ازای هر کاربر و کاربران سازمانی برابر ۱۷۷۶ دلار در سال به ازای هر کاربر می باشد.

هزینه نگهداری

 • هزینه نگهداری نرم افزار در هزینه اشتراک گنجانده شده است
 • SAP Business ByDesign میزبانی، نگهداری و ارتقا سیستم را مدیریت می کند
 • کلیه خدمات اصلی مانند بروزرسانی، پشتیبانی ۲۴/۷، بکاپ گیری، مدیریت بازیابی، نرم افزار موبایل و ارتقا منظم تحت پوشش SAP بوده و در هزینه ماهانه گنجانده شده است.
 • برای دسترسی به سرور اختصاصی هزینه های اضافی دریافت می شود.

هزینه نصب / اجرا

 • هزینه نصب و اجرا در هزینه اشتراک لحاظ نشده است.
 • شرکت ها این امکان را دارند که راهکار کامل را به تنهایی یا از طریق بسته های استارتر با قیمت ثابت که توسط SAP یا از طریق شرکای SAP طراحی شده است، به کار گیرند.

هزینه سفارشی سازی

 • قیمت بسته به الزامات عملکردی و ماژول های اضافه شده مانند مدیریت وجوه نقد، مدیریت پروژه، CRM، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت روابط تامین کننده، منابع انسانی، داشبورد مدیریت اجرایی و انطباق متغیر می باشد.
 • ادغام نرم افزار SAP با MS Outlook و Excel در هزینه اشتراک ماهیانه گنجانده شده است.
 • هزینه های اضافی برای ادغام از طریق خدمات وب (Web Service) دریافت می شود.

هزینه کانورت اطلاعات / مدیریت تغییر / هزینه سوئیچینگ پیش از موعد

 • این هزینه بسته به میزان و نوع داده های قابل انتقال از سیستم قدیمی، در دسترس بودن ابزارهای انتقال داده، نمایه سازی داده ها (Data Profiling)، پاک سازی داده ها برای از بین بردن خطاها و رسیدگی به روند انتقال داده برای پاسخگویی متفاوت است.
 • هزینه ذخیره اطلاعات در هزینه اشتراک ماهانه گنجانده شده است

هزینه های مکرر / تمدید اشتراک و پشتیبانی

 • این هزینه معادل هزینه اشتراک ماهیانه است که باید براساس تعداد کاربر، کاربران اضافه خریداری شده، نوع طرح / نسخه خریداری شده ، ادغام اختصاصی سرور و هزینه افزودنی پرداخت شود.

خلاصه نظرات کاربران

براساس مجموع بررسی های گرفته شده از سایت های نرم افزار شناخته شده، موارد مثبت و منفی زیر توسط یک تحلیلگر بازار SelectHub تنظیم شده است.

مزایا

رابط کاربری

این راه حل دارای یک رابط کاربری بصری است که طبق گفته ۷۱٪ از کاربران، درک عملکردهای اساسی را آسان می کند و از طریق سیستم به راحتی پیمایش می کند.

گزارش دهی

طبق گفته ۱۰۰٪ کاربرانی که این نرم افزار را بررسی کرده اند، از قابلیت های پیشرفته ای برای ایجاد گزارش های پویا برخوردار است. تجسم KPI و سایر معیارهای مهم تجاری را به تصویر می کشد.

مستندات

حدود ۱۰۰٪ از کاربرانی که از این نرم افزار استفاده می کنند، گفته اند که دارای مستندات گسترده ای است، دارای یک کتابچه راهنمای کاربر (User Manual)، فیلم ها، کتابچه ها و مقالاتی در مورد استفاده از محصول می باشد.

معایب

گران قیمت

با توجه به گفته ۱۰۰٪ کاربران، این راه حل در مقایسه با سایر راه حل های موجود در بازار گران تر است.

سرعت

طبق گفته ۱۰۰٪ کاربرانی که با این نرم افزار کار می کنند، نگرانی قابل توجهی در رابطه با سرعت نرم افزار وجود دارد زیرا بر بهره وری کسب و کار تأثیر می گذارد.


نتیجه گیری

این یک راهکار قابل اطمینان و مبتنی بر ابر است که برای مدیریت انواع مشاغل، انواع شرکت ها، انواع کشور ها و انواع ارز ها ایده آل است. این نرم افزار یک رابط کاربری بصری برای تسهیل عملیات و توابع گزارش گیری پیشرفته برای ایجاد گزارش های پویا و مستندات گسترده در مورد استفاده از آن دارد. برعکس، برخی از کاربران از هزینه این راه حل شکایت دارند و نگرانی ها در رابطه با سرعت نرم افزار باعث کاهش بهره وری کسب و کار می شود.

[کل: ۲ میانگین: ۵]
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها