پیوست

مدیریت منابع انسانی و محاسبه کارکرد بر مبنای انجام کار یا زمان حضور

گروه نرم افزاری پیوست > مقالات  > اداری  > مدیریت منابع انسانی و محاسبه کارکرد بر مبنای انجام کار یا زمان حضور

مدیریت منابع انسانی و محاسبه کارکرد بر مبنای انجام کار یا زمان حضور

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین۱۴۰۳

مدیریت منابع انسانی و محاسبه کارکرد بر مبنای انجام کار یا زمان حضور

مدیریت منابع انسانی به صورت هوشمند و براساس روشهای متناسب با ساختار و ترکیب نیروی انسانی، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک سازمان است. در شرکتها و سازمانهای امروزی، ترکیبی از نیروی انسانی کار محور و دانش محور برای پست های مختلف جذب می شوند و روش‌های مختلفی برای مدیریت این منابع انسانی ارزشمند وجود دارد. یکی از روش های سنتی و رایج در سازمانها، کنترل تردد، کارکرد و سنجش میزان حضور افراد در محیط کار می باشد. سازمانهایی هم وجود دارند که در زمان ورود به آنها اثری از دستگاه حضور و غیاب دیده نمی شود و ارزیابی کارها می تواند مبنای محاسبات دستمزد و جبران خدمات کارکنان باشد.

دو روش اصلی برای محاسبه کارکرد و مدیریت منابع انسانی شامل مدیریت کارکنان بر مبنای سنجش مدت زمان حضور در فضای کاری و محاسبه ساعت کار یا مدیریت کارکنان بر مبنای انجام کار و پروژه هستند. هر یک از این روش‌ها دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاصی هستند که در ادامه به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

مدیریت بر مبنای حضور و ساعت کار:

در این روش مدیریت، تمرکز بر رصد و نظارت بر حضور افراد در محیط کار و ساعات کاری کارکنان قرار دارد. کارکنان معمولاً باید حضور خود را در محل کار ثبت کنند و ساعات کاری خود را پیگیری کنند. پاداش‌ها و پنالتی‌ها بیشتر بر اساس تعداد ساعات کاری حضور یا غیبت تعیین می‌شوند. این روش ممکن است به کارکنان احساس فشار و نظارت بیشتری بر روی خودشان دهد و ممکن است به کاهش انگیزه و افزایش استرس آنها منجر شود. همچنین، این روش ممکن است به دلیل تمرکز بر ساعات کاری، به بهبود عملکرد و افزایش خلاقیت کارکنان کمک نکند و در مواردی منجر به حضور افراد یا ثبت کارکردهای اضافه کاری بدون بازده کاری منجر شود. شیوه محاسبه حقوق استاندارد بیمه تامین اجتماعی هم بر مبنای محاسبه و تجمیع ساعت حضور افراد در محیط کار است و بر مبنای روزهای کارکرد، فایل محاسبات حقوق افراد را دریافت می کند.

برخی از مشاغل و حوزه های کاری پیشنهادی برای محاسبه برای مبنای مدت زمان حضور، نگهبانان محیطی، نیروهای خدماتی، کارکنان روزمزد یا ساعتی، پرسنل کارخانجات و محیطهای صنعتی، کارکنان عمومی شرکتها و سازمانهای دولتی می باشند.  

مثال : می توانید در یک پروژه ساختمانی، نصب هزار متر مربع را به صورت روزمزد یا ساعت کار به تیم نصب بسپارید، احتمال آن وجود دارد زمان کار طولانی تر شود و هزینه بیشتری پرداخت کنید، همچنین ممکن است زمانهای استراحت زیادی مشاهده کنید. این تیم مشکلی در خصوص رفع نقص، افزایش کیفیت و دقت یا دوباره انجام دادن کار نخواهد داشت ولی ممکن است پروژه بیش از زمان برآوردی اولیه انجام شود.  

مدیریت بر مبنای انجام کار:

در این روش مدیریت منابع انسانی، تمرکز بر عملکرد و ارزیابی عملکرد کارکنان است. در این روش، اهمیت بیشتری به نتایج و خروجی‌های کارکنان داده می‌شود تا تعداد ساعات کاری آن‌ها. پاداش‌ها و تشویق‌ها بر اساس عملکرد و نتایج کار کارکنان و ارزش افزوده ایجاد شده و دستیابی به اهداف تعیین می‌شود. این روش ممکن است به افزایش انگیزه و خلاقیت کارکنان منجر شود و آن‌ها را به انجام کارهای بهتر و بهینه تر تشویق کند. از طرف دیگر، ممکن است برخی از کارکنان احساس نگرانی کنند که کیفیت عملکرد آن‌ها چگونه ارزیابی می شود و ممکن است به فشار و استرس در کارکنان منجر شود.

برخی از مشاغل و حوزه های کاری پیشنهادی برای محاسبه کارکرد برمبنای انجام کار و پروژه، کارشناسان و مدیران پروژه، برنامه نویسان، کارکنان پیمانی، کارکنان دانش محور، مدیران خط تولید و تیم های بازاریابی و فروش می باشند.

مثال : می توانید در یک پروژه ساختمانی، نصب هزار متر مربع را به صورت پیمانی و براساس پیشرفت پروژه به تیم نصب بسپارید، احتمال آن وجود دارد کار شبانه روزی برای اتمام کار مشاهده شود و کار سریعتر انجام شود، همچنین ممکن است. این تیم در خصوص رفع نقص، افزایش کیفیت و دقت یا دوباره انجام دادن کار مشکل خواهد داشت و ممکن است پروژه زودتر از زمان برآوردی اولیه انجام شود. 

مدیریت به صورت ترکیبی از زمان حضور و انجام کار:

در سازمانها می توان به صورت ترکیبی از این دو روش برای کارکنان مختلف استفاده کرد، به عنوان مثال می توان حضور نگهبان ها که باید ۲۴ ساعت شبانه روز را به صورت ترکیبی پوشش دهند بر مبنای ساعت محاسبه و ارزیابی نمود و در حوزه تولید، از شاخص تعداد کار تولید شده برای محاسبات کارکرد مربوط به کارکنان خط تولید استفاده کرد.

برخی کارکنان هم می توانند دارای کارکردهایی ترکیبی باشند، به عنوان مثال کارشناسان فروش می توانند حقوق ثابت بر مبنای ساعات حضور دریافت کنند و پاداش بر مبنای تعداد یا میزان فروش دریافت نمایند.

به طور کلی، هر یک از این دو روش مدیریت منابع انسانی مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب بهترین روش از بین آن‌ها بستگی به نوع فعالیت، فضای سازمانی و نوع کارکنان و دیدگاه مدیریتی مدیران دارد. در هر صورت، توجه به نظرات و نیازهای کارکنان، توسعه مهارت‌های آن‌ها و افزایش رضایت آن‌ها از شغل مهم است تا بهبود عملکرد کارکنان و سازمان را تضمین کند.

برخی از مشاغل و حوزه های کاری پیشنهادی برای محاسبه کارکرد برمبنای ترکیبی از زمان حضور و تحویل پروژه، کارشناسان و مدیران فنی، کارکنان دانش محور، مدیران سازمان و تیم های فروش می باشند.

مثال : می توانید در یک پروژه ساختمانی، نصب هزار متر مربع را به صورت ترکیبی از ساعت کار و اتمام پروژه به تیم نصب بسپارید و برای اتمام قبل از مدت خاص و همچنین کیفیت انجام کار پاداش مشخص کنید، احتمال آن وجود دارد هزینه بیشتری پرداخت کنید، ولی احتمالا زمانهای استراحت زیادی مشاهده نخواهید کرد. این تیم مشکلی در خصوص رفع نقص، افزایش کیفیت و دقت یا دوباره انجام دادن کار نخواهد داشت و پروژه در زمان برآوردی اولیه انجام خواهد شد. 

نتیجه گیری :

روشهای مختلف مدیریت منابع انسانی و محاسبه کارکردها، به نوع کار کارکنان، شرکتها و نگرش های مدیریتی حاکم بر سازمان بستگی دارد و انتخاب بهترین روش به متغیرهای زیادی بستگی دارد. انتخاب مناسب ترین روش ها می تواند ضریب موفقیت و بهره وری را افزایش دهد و حتی تغییر متغیرهای اندازه گیری در یک روش می تواند در آن موثر باشد. پیشنهاد می شود برای انتخاب بهترین روش از مشاوران حرفه ای منابع انسانی استفاده نمایید .

[کل: ۲ میانگین: ۵]
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها