۱۶۶۳ | تشکیلات سازمانی چیست؟

گروه نرم افزاری پیوست > ۱۶۶۳ | تشکیلات سازمانی چیست؟

۱۶۶۳ | تشکیلات سازمانی چیست؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
تشکیلات سازمانی مشخص می نماید که وظایف، چگونه تخصیص داده شوند، چه شخصی مسئول و به چه شخصی گزارش می دهد و ساز و کارهای هماهنگی رسمی و همچنین روشهای ارتباطی سازمانی (قواعد ارجاع) که باید رعایت شوند کدامند؟ از دیدگاه استاندارد ساختار سازمانی را به عنوان یکی از اجزاء سازمان می شناسیم که از عناصر پیچیدگی، رسمیت و تمرکز تشکیل شده است.

نکته ۱ : 

پیچیدگی، حدود تفکیک درون سازمان را نشان می دهد که اصطلاحا آن را به عنوان واحد سازمانی می شناسیم. همچنین میزان تخصص، تقسیم بندی کار و تعداد سطوح در چارت سازمان را اشاره می کند همچنین حد و حدودی که واحدهای سازمانی از لحاظ جغرافیایی پراکنده شده اند را نیز مشخص می نماید. لازم به ذکر است پیچیدگی یک اصطلاح نسبی است. حدودی که یک سازمان برای مشخص نمودن عملکرد کارکنان به قوانین، ‌مقررات و رویه ها تعیین می نماید، رسمیت نام دارد. این موضوع را در شرح وظائف مشخص نمایند.  تمرکز به جایگاهی که اختیار تصمیم­گیری در آنجا متمرکز است، اشاره دارد. این بخش از ساختار ر برخی سازمانها بشدت متمرکز است. معمولاً تمرکز و عدم تمرکز را روی یک چارت نشان می دهند. یکی از ویژگی های ساختار سازمانی نمودار سازمانی است. در نمودار سازمانی تقسیم کار، روابط سرپرستی (روابط رئیس و مرئوس)، مسیرهای ارتباطی رسمی،  واحد های فرعی عمده و سطوح مدیریت گنجانده می شود.

نکته ۲:

در نمودار سازمانی میزان مسئولیت و اختیارات پست های سازمانی در سطح های هم رده،  بزرگی و کوچکی واحدهای هم عرض نسبت به یکدیگر و روابط غیر رسمی مشخص نمی باشد.

نکته ۳: 

 در مجموعه سیستم های اصلی سازمان الکترونیک پیوست مانند اتوماسیون اداری و آرشیو و جذب از طریق ماژول مدیریت سازمان و در منوی “مدیریت منابع سازمان” و  در سیستم های منابع انسانی مانند کارگزینی، حقوق و دستمزد و حضور  غیاب، از طریق منوی “سازمان”امکان ایجاد، اصلاح و سایر موارد مرتبط به ساختار سازمانی گنجانده شده است.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فروردین ۱۸, ۱۳۹۸   ۲۲۳۹    اطلاعات پایه و مفهومی    
Total ۰ Votes:
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

سوالی دارید ؟

به محض بروز رسانی و دریافت پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد

+ = Verify Human or Spambot ?