پیوست

بررسیORACLE ERP

گروه نرم افزاری پیوست > مقالات  > ERP  > بررسیORACLE ERP
oracle logo

بررسیORACLE ERP

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۰۲
منبع: https://www.selecthub.com/erp-software
ترجمه: علی شیبانی

erp oracle cloud edited

بررسیERP شرکت ORACLE

آنچه در این مقاله می خوانید
معرفی  ORACLE ERP
از نگاه کاربران
نمایی از نرم افزار
تمایزات کلیدی و مزایای JD Edwards EnterpriseOne
تخصص صنعت
ویژگی های کلیدی
محدودیت ها
پشتیبانی نرم افزار
هزینه مالکیت
مزایا
معایب
نتیجه گیری

ما قصد داریم بهترین نرم افزارهای ERP را به صورت تخصصی در مورد ویژگی های کلیدی، تخصص صنعت، محدودیت ها، پشتیبانی و هزینه های نگهداری و راه اندازی بررسی می کنیم. در این مقاله قصد بررسی ERP شرکت Oracle به نام تجاری JD Edwards EnterpriseOne را داریم. طبق بررسی تحلیل گران، این نرم افزار، بهترین نرم افزار ERP است. در ابتدا به بررسی شرکت اورکل و تاریخچه آن می پردازیم و سپس به سراغ نرم افزار می رویم.

ابرشرکت اورَکِل (Oracle Corporation) یک ابرشرکت نرم‌افزاری آمریکایی است که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه‌ای، ابزارهای توسعه پایگاه‌های داده، طراحی و ساخت نرم‌افزارهای کاربردی تجاری و سازمانی، نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی، مدیریت ارتباط با مشتری، ابزارهای مدیریت پروژه و مدیریت زنجیره تأمین، فعالیت می‌نماید.

ابرشرکت اورکل در سال ۱۹۷۷ توسط لری الیسون تأسیس شد و امروزه از بزرگترین شرکت‌های جهان در حوزه تولید سامانه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای شرکتی و سازمانی به‌شمار می‌آید و بخشی از سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود.

oracle headoffice

دفتر مرکزی این ابرشرکت تا دسامبر سال ۲۰۲۰ در شهر ردوود سیتی واقع در ایالت کالیفرنیا قرار داشت و پس از آن به شهر آستین واقع در ایالت تگزاس منتقل شد. 

لری الیسون، باب مینر و اِد اوتز این ابرشرکت را در سال ۱۹۷۷ با نام لابراتوارهای توسعه نرم‌افزار (Software Development Laboratories) تأسیس کردند. ایده تأسیس این ابرشرکت به هفت سال پیش برمی‌گشت؛ زمانی که الیسون مقاله‌ای درباره «الگوهای رابطه‌ای مدیریت داده‌ها در بانک‌های اطلاعاتی» می‌خواند. در آن زمان تنها شرکت آی‌بی‌ام توانسته بود این الگوها را در عمل به کار گیرد و پایگاه داده مشهور به نام IBM System R را ایجاد کند. الیسون می‌خواست محصولی تولید کند که با System R  برابری کند، اما آی‌بی‌ام کدهای این برنامه را فاش نمی‌کرد.

این ابرشرکت دو سال بعد از تأسیس، نام «نرم‌افزارهای رابطه‌ای (Relational Software, Inc)» را برای خود برگزید. این تغییر نام همچنان ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۸۲ این شرکت به نام «سامانه‌های اورکل (Oracle Systems Corporation)» و بالاخره در ۱۹۹۵ به نام «ابرشرکت اورکل (Oracle Corporation)» نامگذاری شد. لری الیسون که خود یکی از مؤسسان این ابرشرکت بود، در تمام دوران پس از تأسیس، مدیر عاملی آن را برعهده داشت. تا اینکه در سال ۲۰۰۴ جف هنلی جایگزین او شد و تا سال ۲۰۱۴ در این سمت فعالیت داشت. در نهایت سافرا کتز مدیر عامل مجموعه شد و در حال حاضر مدیر عامل اورکل است.

 در سال ۲۰۰۸ آسوشیتدپرس (Associated Press)، الیسون را پردرآمدترین مدیر اجرایی در جهان معرفی کرد. او در زمان نگارش این مقاله، ششمین فرد ثروتمند جهان با دارایی خالص ۱۱۷ میلیارد دلار است.

نوع سهامی عام
تاسیس ۱۹۷۷ کالیفرنیا
بنیان گذارانلری الیسون
باب ماینر
اد اوتز
دفتر مرکزی ایالات متحده، ایالت تگزاس، شهر آستین
محدوده فعالیت جهانی
افراد کلیدیلری الیسون ( رییس هیئت مدیره)
سافرا کتز( مدیرعامل)
جف هنلی ( قائم مقام مدیر عامل)
محصولات نرم افزارهای اوراکل (Oracle Application)
پایگاه داده اوراکل(oracle data base)
ابر اوراکل (oracle cloud)
مدیریت سازمان (Enterprise Manager)
میان افزارها (Middleware)
سرورهای اوراکل (Oracle server)
ایستگاه های کاری (Workstation)
ابزارهای ذخیره سازی (Storage)
خدمات نرم افزارهای کسب و کار
مشاوره
درآمد سالیانه۳۹.۰۷ میلیارد دلار (۲۰۲۰)
سود خالص سالیانه ۱۰.۱۴ میلیارد دلار (۲۰۲۰)
مجموع دارایی۱۱۵.۴۴ میلیارد دلار (۲۰۲۰)
مجموع حقوق صاحبان سهام ۱۲.۷۲ میلیارد دلار (۲۰۲۰)
تعداد کارکنان ۱۳۵.۰۰۰ میلیارد دلار (۲۰۲۰)
وب سایت https://www.oracle.com

JD Edwards EnterpriseOne                 

تخصص نرم افزار: کالاهای مصرفی ، تولید ، توزیع ، دارایی های فشرده ، صنایع پروژه ای و خدماتی

JD Edwards EnterpriseOne  یک مجموعه برنامه یکپارچه است که برای ساده سازی فرایندهای تجاری و بهینه سازی زنجیره تأمین، از اتوماسیون و اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کند. این نرم افزار برای کسب و کار های کوچک، متوسط و بزرگ در کالاهای مصرفی، تولید، توزیع، دارایی فشرده، پروژه ها و صنایع خدمات طراحی شده است.

این برنامه قابلیت های مربوط به مدیریت مالی، مدیریت زنجیره تامین (SCM)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت سرمایه انسانی (HCM)، تولید، گزارش گیری و موارد دیگر را فراهم می کند. این برنامه می تواند بر روی ابر (Cloud) یا به صورت داخلی (On-Permises) پیاده سازی شود.

این نرم افزار داده ها را در زمان واقعی جمع آوری می کند و برای سهولت جمع آوری اطلاعات، تصویرسازی می کند. این امر بر قابلیت دید در زمان واقعی تأکید دارد و به کاربر اجازه می دهد تا نحوه حرکت محصولات از طریق زنجیره تأمین را بصورت زنده مشاهده کند. علاوه بر این، قابلیت های پیش بینی و بودجه ریزی برای کمک به تدوین برنامه های عملیاتی با روند تولید ادغام شده است.

good
امتیاز تحلیل گران نظرات مشتریان
Jd Edwards Enterpriseone با در نظر گرفتن ۳۱۶ بررسی کاربر از ۴ سایت بررسی نرم افزار شناخته شده،
دارای رضایت کاربر “خوب” است و۷۹٪ کاربران این نرم افزار را به بقیه پیشنهاد می کنند.
Screen Shot  at

تمایزات کلیدی و مزایای JD Edwards EnterpriseOne

 • معماری: این سیستم دارای ماژول های داخلی برای ابزارهای گزارش گیری، سیستم های پایگاه داده و سایر برنامه های شخص ثالث (Third-Party) و نرم افزارهای وب سرور است. این اتصال ادغام فرآیندهای تجاری را سریع تر و آسان تر می کند.
 • سازگاری : این محصول به شما امکان می دهد گزارش های تحلیلی پیچیده ای را با شخصی سازی داده های معاملاتی در نمودارها، گراف ها، لیست ها و جداول ایجاد کنید. این نرم افزار می تواند جمع آوری بینش های آماری مفید را ساده کند. همچنین به راحتی با همه زبان ها ، انواع ارزها و استانداردهای فن آوری مختلف سازگار می شود.
 • قابلیت همکاری: JD Edwards EnterpriseOne به کاربران کمک می کند تا از سرمایه گذاری های موجود در سخت افزار، پایگاه داده و نرم افزار استفاده کنند تا بتوانند با محصولات قدیمی و شخص ثالث ادغام شوند.
 • قابلیت دسترسی: این سیستم یا به عنوان یک راه حل مبتنی بر ابر یا نصب بر به صورت داخلی موجود است. این قابلیت به مشتریان این امکان را می دهد تا انتخاب کنند که کدام گزینه برای کسب و کار خاص آنهاست و بیشتر در دسترس خواهد بود.
 • قابل مشاهده بودن : این سیستم با مجموعه برنامه های یکپارچه خود، قابلیت مشاهده در کل سازمان را فراهم می کند. این دید یک رویکرد متمرکز برای عملیات را تشویق می کند. به عنوان مثال، این نرم افزار به مشتریان امکان می دهد وضعیت کالاها یا مواد را از زمان تدارکات تا تولید و در نهایت تا توزیع، بررسی کنند. این دید مشتریان را قادر می سازد تا با دقت بیشتری ببینند که در سیستم تولید، مانع (snag) یا گلوگاهی (bottleneck) وجود دارد یا خیر.

تخصص صنعت

JD Edwards EnterpriseOne مخصوصاً برای شرکتهایی که تمرکز خود را روی زنجیره تأمین دارند مفید است. آنها دارای تجربه عمیقی در ابعاد مختلف صنعت هستند. صنعت کالاهای مصرفی شامل مواد غذایی و آشامیدنی، کشاورزی، پوشاک، مواد آرایشی و آموزش است. صنایع تولیدی و توزیعی شامل تولیدات صنعتی، تولید مواد شیمیایی، علوم زیستی و توزیع عمده است. صنعت پروژه ها و خدمات مثل مهندسی و ساخت و ساز، خدمات حرفه ای، املاک و مستغلات تجاری و سازندگان خانه را پوشش می دهد. صنعت متمرکز دارایی شامل نفت و گاز، معادن و مواد معدنی، کاغذ و بسته بندی و خدمات عمومی است.


ویژگی های کلیدی

 • برنامه ریزی زنجیره تأمین: ماژول های برنامه ریزی زنجیره تأمین JD Edwards EnterpriseOne حاوی قابلیت هایی برای مدیریت تقاضا، سفارش متعهد شده و برنامه ریزی زنجیره ارزش است.
 • مدیریت سفارش: ویژگی مدیریت سفارش، پردازش سفارش را ساده می کند و در عین حال قابلیت مشاهده، کنترل و ردیابی سفارش را در طول چرخه عمر سفارش حفظ می کند.
 • مدیریت مالی: JD Edwards EnterpriseOne شامل ابزارهایی برای حساب های پرداختنی، حساب های دریافتنی، مدیریت دارایی های ثابت و مدیریت مالیات است. به عنوان مثال، ابزار حسابداری دارایی ثابت می تواند به طور خودکار اطلاعات دارایی را به روز کند و پیش بینی های بودجه را بدون هیچ کدگذاری سفارشی توسعه دهد.
 • مدیریت ریسک: ریسک و حاکمیت مالی می تواند قابلیت اطمینان سیستم مدیریت مالی را بهبود بخشد. این ابزار همچنین مدیریت ریسک و الزامات استراتژی سازمانی GRC را در کل شرکت متحد می کند.
 • مدیریت سرمایه انسانی (HCM): این ویژگی می تواند فهرست کامل کارمندان را تولید کند، در تصمیم گیری کمک کند و بینش در مورد مدیریت نیروی کار را فراهم کند. این نیازهای اساسی توسط تصویرسازی در زمان واقعی فراهم می شود که به فرآیندهای تجاری مولد کمک می کند.

محدودیت ها

برخی از محدودیت های JD Edwards EnterpriseOne شامل عدم پشتیبانی از زبان های خاص، پیچیدگی و انطباق با قوانین است. در اینجا برخی از محدودیت های خاص این نرم افزار آورده شده است که ممکن است بخواهید قبل از انتخاب نرم افزار به آنها توجه کنید.

برخی از محدودیت های محصول عبارتند از:

 • پیکربندی سیستم برای یک عملکرد خاص مبتنی بر نقش پیچیده است
 • هیچ ابزار رسانه اجتماعی ارائه نمی دهد
 • از زبانهای جنوب شرقی آسیا پشتیبانی نمی کند
 • با قوانین محلی / گزارش دهی برای بعضی کشورها مطابقت ندارد.

پشتیبانی نرم افزار

JD Edwards EnterpriseOne ابزارهای پشتیبانی و آموزش آنلاین را برای کمک به مشتریان قبل، حین و بعد از اجرا ارائه می دهد. صدور گواهینامه از طریق دانشگاه Oracle همراه با یک پورتال پشتیبانی ویژه My Oracle در دسترس است که در آن کاربران می توانند مستقیماً با نمایندگان Oracle صحبت کنند.

 • ایمیل: در حال حاضر هیچ ایمیل پشتیبانی در دسترس نیست.
 • تلفن: مشتریان می توانند از طریق تلفن با اوراکل تماس بگیرند تا سوالات فنی و غیر فنی را در مورد محصولات فعلی از پشتیبانی بپرسند.
 • آموزش: آموزش با هزینه اضافی در دسترس است. دانشگاه اوراکل شامل آموزش آنلاین در زمینه های خاصی مانند مدیریت پروژه و مدیریت چرخه عمر دارایی است. این دوره ها به عنوان یک دوره خودآموز، اشتراک فیلم های آموزشی یا از طریق آموزش حضوری در دسترس هستند.
 • تیکت: مشتریان Oracle می توانند درخواست های خدمات خود را از طریق پورتال پشتیبانی Oracle My ایجاد کنند. ابزار پشتیبانی My Oracle در دسترس مشتریانی است که پشتیبانی خریداری کرده اند یا دارای اشتراک ابری یا مجوز آزمایشی (Trial) هستند.

هزینه مالکیت

هزینه مجوز / اشتراک

 • این محصول از طریق مدل صدور مجوز مبتنی بر اشتراک ارائه می شود که برای دسترسی پایه با ۹۹۹ دلار در ماه شروع می شود و برای کاربران اضافی ۹۹ دلار در ماه است. با خرید دسترسی اضافی در هر زمان می توان کاربر به نرم افزار اضافه کرد.
 • قیمت پایه شامل هزینه های مرتبط با خدماتی مانند نصب، سفارشی سازی یا آموزش نمی شود. با این حال، هزینه اولیه نگهداری و ارتقا در قیمت پایه لحاظ شده است.
 • قرارداد نرم افزار می تواند به صورت سالانه یا مدت زمان طولانی تر تمدید شود.

هزینه نگهداری

 • نگهداری در هزینه اشتراک پایه ماهانه لحاظ می شود.
 • پشتیبانی NetSuite در بسته های نقره ای، طلایی یا پلاتینی ارائه می شود. این پشتیبانی برای کاربرانی که مستقیماً از فروشنده مجاز خریداری می کنند لازم است.
 • کاربرانی که نرم افزار را از طریق تامین کننده راهکار سوم-شخص (Third-Party Solution) فعال می کنند، به طورکلی برای بهینه سازی مداوم و بر طرف کردن نیاز های پشتیبانی به همان تامین کننده تکیه می کنند.  

هزینه نصب / استقرار

 • هزینه های نصب و استقرار در قیمت پایه اشتراک لحاظ نمی شود.
 • خدمات پیاده سازی از طریق کانال های شریک تجاری / نمایندگی فروش ارائه می شود و قیمت ها براساس خدمات درخواستی و ارائه دهنده راه حلی که شرکت شما استفاده می کند متفاوت است.

هزینه سفارشی سازی

 • سفارشی سازی یک هزینه اضافی است و براساس نیازهای عملکردی یا ماژول های اضافه شده مانند مدیریت مالی، مدیریت سفارش، مدیریت تولید، مدیریت زنجیره تامین و مدیریت سرمایه انسانی متفاوت است.

هزینه کانورت اطلاعات / مدیریت تغییر / هزینه سوئیچینگ پیش از موعد

 • این هزینه در قیمت پایه اشتراک لحاظ نمی شود. قیمت واقعی به فاکتورهای مختلفی مثل نرم افزار فعلی، میزان داده های مورد نیاز برای انتقال، در دسترس بودن ابزارهای انتقال، پیچیدگی داده ها و شکاف های موجود بین سیستم موجود و سیستم جدید بستگی دارد.

هزینه های مکرر / تمدید عضویت و پشتیبانی

 • این قیمت شامل هزینه های ماهانه بر اساس تعداد کاربران مجاز، درجه سفارشی سازی، هزینه های پیاده سازی، ابزارهای پشتیبانی حق بیمه و خدمات آموزشی است.

خلاصه نظرات کاربران

براساس مجموع بررسی های گرفته شده از سایت های شناخته شده نرم افزاری، موارد مثبت و منفی زیر توسط یک تحلیلگر بازارگروهSelectHub تنظیم شده است.

مزایا

 • سفارشی سازی: با توجه به ۱۰۰٪ نظرات کاربرانی که گزینه های سفارشی سازی را ذکر کردند، JD Edwards EnterpriseOne  فرصت زیادی برای سفارشی سازی فراهم می کند.
 • رابط کاربری: تقریباً ۷۵٪ از نظرات کاربرانی که به کاربرپسند (User-Friendly) بودن اشاره می کنند گفتند که با توجه به آموزش و زمان مناسب، استفاده از سیستم آسان است.
 • عملکرد: تمام نظرات کاربران ذکر شده در مورد عملکرد ادعا می کنند که این سیستم ویژگی های مورد نیاز برای اداره کل کسب و کار آنها را فراهم می کند.
 • یکپارچه سازی: مجموعه کاملاً یکپارچه برنامه ها و فرصت ها برای ادغام شخص ثالث به اتصال بسیار خوبی منجر می شود، در حالی که ۱۰۰٪ نظرات ادغام را به روشی مثبت به تصویر می کشند.

معایب

 • عملکرد: کمی بیش از ۷۰٪ از نظرات مربوط به عملکرد مربوط به سرعت پایین در باز شدن صفحات و قطع شدن ارتباط نرم افزار و نیاز به ورود مجدد است.
 • پشتیبانی: اگرچه برخی از نظرات از تیم پشتیبانی طرفداری می کرد اما حدود ۶۵٪ از شکایات مربوط به ابزار پشتیبانی اوراکل و مستندات مبهم بود.
 • پیمایش: در نیمی از نظرات ذکر شده در مورد پیمایش سیستم، بر بصری نبودن این موضوع تاکید شده بود. کاربران باور داشتند که کمی منسوخ شده است و بنابراین آسانترین پیمایش نیست.

نتیجه گیری:

JD Edwards EnterpriseOne یک راه حل قدرتمند است که می تواند شخصی سازی و سفارشی سازی شود تا با فرآیندهای کسب و کار شما متناسب و یکپارچه باشد. پرسنل مجموعه باید برای آموزش خیلی دقیق کاربران جدید و برخی از مشکلات مربوط به پیمایش، عملکرد و پشتیبانی آماده شوند. در حالت کلی، ثابت شده است که این سیستم در طول دهه های موجود، قدرتمند است و برخی از کاربران ۴۰ سال است که در حال استفاده از این سیستم می باشند.

[کل: ۰ میانگین: ۰]
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها