پیوست

Virtualization چیست؟

گروه نرم افزاری پیوست > Virtualization چیست؟

Virtualization چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه
این تکنیک با ایجاد چندین ماشین مجازی بر روی یک سخت افزار امکان استفاده بهینه از سخت افزار و سهولت در نگهداری را فراهم نموده و راندمان و مهیا بودن منابع و کاربردها را به طرز چشم گیری بالا می برد. در حال حاضر مجازی سازی جزء لاینفک راه اندازی مراکز داده حساس است و بدون آن، ایجاد مرکز داده شامل خرید و نصب سخت افزارهای زیاد، اتلاف سرمایه گذاری و عدم استفاده از امکانات مهیا شده خواهد بود. در روش قدیمی به ازاء هر کاربرد یا سرویس مورد نیاز سازمان، یک سرور سخت افزاری اختصاص داده می شد. در این مدل منابع داخلی سرور به طور موثر مورد استفاده قرار نگرفته و نگهداری سخت افزارهای متعدد مدیران فنی را با مشکلات مختلف درگیر می کند.
با مجازی سازی چندین کاربرد بر روی یک سخت افزار پیاده سازی می شوند. یک مرکز داده اتوماتیک و مکانیزه، ساخته شده بر پایه مجازی سازی، به تغییرات سریعتر پاسخ داده و با ایجاد قابلیت انعطاف فنی و اجرایی تاثیر گذار ی بیشتری در بازار دارد. زیرساخت های مجازی شده، منابع و کاربردها (حتی سرورها) را در هر جا و هر زمان که لازم باشد مهیا می کند و مشتریان مراکز داده مجازی شده، از طریق تلفیق منابع و در قالب سیستم های با  قابلیت مهیا بودن بالا و با زیرساخت مجازی سازی شده، در هزینه های کلی خود ۵۰ – ۷۰ % صرفه جویی می کنند به عبارت دیگر : استفاده از یک نرم افزار خاص برای جداسازی منابع فیزیکی یک کامپیوتر در قالب کامپیوترهای مجازی ( Virtual Machine ) را مجازی سازی گویند .سیستم‌ عامل  میزبان ‌(‌Host)، اولین سیستم‌ عامل است و مستقیما روی سخت‌افزار فیزیکی  نصب می‌شود. مجازی ‌سازی به وسیله نرم‌افزاری که روی این سیستم‌ عامل نصب می‌شود و کار می‌کند، انجام می‌گیرد. سیسستم‌عامل‌های میهمان ‌(‌Guest)، تحت نرم‌افزار مجازی ‌سازی و روی ( VM ( Virtual Machine های اختصاصی خودشان اجرا می‌شوند. سیستم‌ عامل‌های میهمان از طریق لایه مجازی ‌سازی به‌منابع  ماشین فیزیکی (کامپیوتر اصلی) دسترسی دارند. برای استفاده از مجازی سازی راهکارهای مختلفی وجود دارد که میتوان با توجه به نیاز سازمان ( و یا کاربر ) هر یک را در جای خودش پیاده کرد. شرکت هایی نظیر VMWare و Microsoft و …  در خصوص مجازی سازی راه کارها و نرم افزارهای مناسبی را ارائه کرده اند.
در کل با استفاده از  مجازی سازی میتوان به راحتی از سیستم عامل ها ( به همراه تمامی سرویس ها و برنامه هایشان ) به صورت مقطعی ( Snapshot ) و یا به صورت کلی ( Clone و Export ) نسخه پشتیبان تهیه کرد. برخی از مزایای Virtualization عبارتند از :                                                                                                                                                                                    ۱-کاهش هزینه ها ( شامل هزینه های مالی – زمان – و … در کل TCO ( آیتم ۱۷۳۳ )  را کاهش می دهد)
۲-افزایش امنیت ( مجازی سازی با جدا کردن سیستم عامل هایی که سرویس های مختلفی ارائه میکنند به افزایش امنیت و Fault Tolerance (تحمل خطا) کمک می نماید )
نکته : در خصوص استفاده از مجازی سازی به علت این که خیلی از سرور ها و سرویس ها روی یک سرور فیزیکی قرار میگیرند باید به مورد بک آپ گیری منظم از Virtual Machine ها و همچنین سرور قیزیکی بک آپ نیز توجه خاصی داشت ( چرا که در صورت نداشتن سرور بک آپ با از کار افتادن سرور فیزیکی (Host) سازمان تمامی سرویس هایی که سیستم عامل آنها به صورت Virtual Machine بوده است از دسترس خارج خواهند شد)
۳- آسان تر شدن جابجایی سرور ها و بک آپ گیری و مدیریت آنها
برای مثال در یک Disaster Recovery  , رسیدن به شرایط اولیه در محیطی که از مجازی سازی(به گونه ی اصولی) استفاده کرده باشد راحت تر و سریعتر می باشد.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فروردین ۱۷, ۱۴۰۳   ۱۱۳۴  
Total ۲ Votes:
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

سوالی دارید ؟

به محض بروز رسانی و دریافت پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد

+ = Verify Human or Spambot ?