پیوست

استهلاک چیست؟

گروه نرم افزاری پیوست > استهلاک چیست؟

استهلاک چیست؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
استهلاک(Depreciation) به مفهوم کاهش ارزش یک دارایی ثابت بر اثر عواملی نظیر گذر زمان، فرسایش ناشی از کار، تغییر تکنولوژی و .. گفته می شود. در حسابداری دارایی ثابت، استهلاک از طریق سرشکن کردن و تخصیص ارزش ثبت شده دارایی به طریقی معقول( و پذیرفته شده) و منظم به دوره های استفاده از آن ادازه گیری و ثبت می شود. روش های متعارف محاسبه استهلاک دارایی های ثابت عبارت از روش مسقیم به سال، نزولی به درصد و مجموع سنوات است:
۱- مستقیم به سال: در این روش هر دارایی طی سنوات مشخصی به میزان ثابت در هر سال مستهلک می شود. مثلا دارایی به ارزش A ریال به صورت         مستقیم به سال با نرخ ۱۰% هر سال معادل ۱۰% از ارزش اولیه آن(A) مستهلک می شود.
۲- روش نزولی به درصد: در این روش در این روش دارایی برای هر سال به میزان درصد مشخصی از ارزش دفتری خود مستهلک می شود.
 به سال با نرخ ۱۰% هر سال معادل ۱۰% از ارزش دفتری آن(A) مستهلک می شود.
۳- روش مجموع سنوات: در این روش مجموع سنوات عمر مفید دارایی را محاسبه کرده و برای سال اول نسبت عمر مفید به مجموع سنوات(بیشترین نرخ) را برای استهلاک در نظر می گیرند و برای سنوات آتی نسبت عمر مفید باقیمانده به مجموع سنوات ملاک محاسبه قرار می گیرد. به گونه اییکه در سال اول بیشترین  رقم استهلاک برای دارایی محاسبه و در سالهای بعد به نسبت ارقام کمتری محاسبه می شود.
مثال: اگر عمر مفید دارایی ۵ سال باشد و بهای تمام شده دارایی برابر A ریال باشد. برای سال اول (۵/۱۵)*A  برای سال دوم (۴/۱۵)*A و … استهلاک          محاسبه می شود که ۱۵ برابر مجموع سنوت ۱+۲+۳+۴+۵ است.
نکته ۱: استهلاک ناشی از کاهش منابع طبیعی ناشی از بهره برداری را (Depletion) و کاهش ارزش دارایی های نامشهود و یا بازپرداخت تدریجی وام را (Amortization)
می نامند که در فرهنگ مالی فارسی به همه موارد استهلاک گفته می شود.
نکته ۲: ارزش دفتری دارایی برابر بهای تمام شده دارایی منهای استهلاک انباشته دارایی است.
نکته ۳: بهای تمام شده دارایی برابر بهای تمام شده تاریخی منهای ارزش اسقاط دارایی است.
نکته ۴: وفق ماده ۱۵۱ قانون مالیاتهای مستقیم تنها روش مستقیم به سال و نزولی به درصد پذیرفته شده است.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فروردین ۲۵, ۱۴۰۳   ۱۰۰۰  
Total ۱ Votes:
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

سوالی دارید ؟

به محض بروز رسانی و دریافت پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد

+ = Verify Human or Spambot ?