پیوست

۱۵۸۲ | JIT چیست؟

گروه نرم افزاری پیوست > ۱۵۸۲ | JIT چیست؟

۱۵۸۲ | JIT چیست؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
این یک مسئله اساسی برای تولید کنندگان است که موجودی قطعات و مواد اولیه موجود در انبار را در چه حدی نگه دارند که هم دقیقا در زمان مورد نیاز در دسترس پروسه تولید باشد و هم بیش از حد فضا و منابع مورد نیاز جهت مدیریت و نگهداری کالا و مواد اولیه مصرف نشود. خاستگاه اولیه انبارداری و تولید JIT ژاپن بوده است که شاید یک از دلایل تاریخی آن کمبود فضا جهت نگهداری موجودی بیش از حد بوده است.
JIT مخفف عبارت (Just In Time) به مفهوم توانایی پاسخ سیستم تامین به تقاضای خط تولید برای مواد و قطعات اولیه درست در زمان مورد انتظار (نه دیرتر و نه زودتر) است. انبارداری JIT در حالت کامل و ایده آل به مفهوم موجودی صفر کالا و مواد اولیه جهت تامین خط تولید است و این به مفهوم کاهش هزینه ای انبارداری قطعات و مواد اولیه و نهایتا کاهش قیمت تمام شده محصول است. ایده این تکنیک به سال ۱۹۶۰ بر می گردد. در آن زمان کارخانه های ژاپنی نظیر تویوتا جهت کاهش هزینه های انبارداری و عدم تخصیص فضای های بزرگ جهت انباشت مواد و قطعات اولیه آغازگر استفاده از این شیوه بودند. در این کارخانجات از کارت هایی موسوم به کانبان (Kanban) جهت سیگنالینگ به بخش های مختلف فرآیند تولید استفاده می شد. این کارتها به بخش های مختلف تولید می گفتند که برای تولید در چه زمانی به چه میزانی به چه چیزی نیاز هست.
سودمندی های روش JIT:
۱- ایجاد ظرفیت های جدید با آزاد سازی منابع سازمانی در ارتباط با نگهداری مواد و قطعات اولیه
۲- توسعه فضای نگهداری کالاهای تولید شده
۳- کاهش قیمت تمام شده و افزایش رضایت مصرف کننده گان
عدم سودمندی های روش JIT:
۱- پیچیدگی نسبی تحلیل خط تولید و اجرای آن بر اساس رویکرد JIT
۲- افزایش کنترلهای لازم جهت اطمینان از کیفیت بالای مواد و قطعات
۳- پیچیدگی کار و کنترل بیشتر در بخش تدارکات و سفارشات
امروزه همان سیستم تیکتینک کانبان به صورت الکترونیک و در قالب سیستم های نرم افزاری پیشرفته در کارخانجات معظم جهانی مورد استفاده قرار می گیرد.
JIT
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فروردین ۲۵, ۱۳۹۸   ۱۷۷۸  
Total ۰ Votes:
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

سوالی دارید ؟

به محض بروز رسانی و دریافت پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد

+ = Verify Human or Spambot ?