پیوست

انتخاب بهترین دستگاه‌ حضور و غیاب

گروه نرم افزاری پیوست > انتخاب بهترین دستگاه‌ حضور و غیاب

انتخاب بهترین دستگاه‌ حضور و غیاب

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

انتخاب بهترین دستگاه‌ حضور و غیاب

 

دستگاه های کنترل تردد موجود در بازار با انواع تکنولوژی در حال به روز شدن هستند ، بنابر نوع نیاز شرکت یا سازمان متبوعمان می توانیم از انواع دستگاههای موجود در این حوزه استفاده کنیم .

 

 

این دستگاه ها به صورت کلی از دو بخش تشکیل شده اند:

 

سنسورهای شناسایی پرسنل

بنابر نیاز خریداران مختلف، انواع سنسورهای مختلف روی دستگاههای کنترل تردد نصب شده اند (بارکد خوان ، کارت خوان مغناطیسی، سنسور اثر انگشت، دوربین های سه بعدی تشخیص چهره، دوربین های شناسایی مردمک چشم ، سنسور RFID)

این سنسورها وظیفه شناسایی فرد را با یک پارامتر یکتا (مثلا اثر انگشت یا شماره کارت پرسنلی) برعهده داشته و در ادامه انتقال اطلاعات فرد شناسایی شده به بخش پردازش و ذخیره اطلاعات به بخش دوم انجام می شود.

 

بخش پردازش و ذخیره کننده اطلاعات

در این بخش اطلاعات دریافت شده از سنسور شناسایی پرسنل، پردازش شده و پس از مقایسه با اطلاعات تعریف شده در دستگاه و شناسایی نهایی پرسنل، تاییدیه شناسایی (تردد موفق) روی نمایشگر دستگاه کنترل تردد نمایش داده شده و رکورد اطلاعات تردد مربوطه شامل (کد پرسنلی، تاریخ، ساعت، شماره دستگاه و نوع تردد خاص) در حافظه دستگاه ثبت می شود. این اطلاعات در فواصل زمانی مشخص (چند ثانیه یکبار) تخلیه شده و در بانک اطلاعاتی نرم افزار حضور و غیاب ثبت می گردد.

 

انواع دستگاههای کنترل تردد عبارتند از :

کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره:

 

دستگاه های تشخیص چهره براساس آناتومی چهره و فاصله بین دو چشم عمل می‌کنند. در این مدل ابتدا تصویر چهره پرسنل به همراه یک کد یکتا در حافظه دستگاه ذخیره می‌شود و با قرار گرفتن در برابر دوربینهای سه بعدی و حساس به تشخیص چهره‌ دستگاه، این اطلاعات پردازش شده و فرد شناسایی شده و تردد ایشان ثبت می‌شود.

معمولا این سری از دستگاه‌های ثبت تردد همزمان دارای سنسور حساس به اثر انگشت هم هستند. در نتیجه برای هر یک از پرسنل می‌توان از یک یا هر دو قابلیت استفاده کرد.

دستگاه‌های تشخیص چهره به دلیل عدم تماس مستقیم پرسنل با سخت افزار عمر طولانی دارند و کمتر دچار آسیب دیدگی می‌شوند. همچنین در محیط‌هایی که آلودگی یا گرد و غبار وجود دارد، مانند کارخانه‌ها یا سازمان‌هایی که رعایت بهداشت در سطح بالایی قرار دارد، مانند بیمارستان‌ها، دستگاه‌های تشخیص چهره بهترین گزینه برای ثبت تردد کارکنان مخصوصا در حوزه های آلوده و اتاقهای عمل به حساب می‌آید.

این دستگاه‌ها باید در مکانی قرار گیرند که سنسورهای آن در معرض نور مستقیم نباشند. بهترین مکان جهت نصب این دستگاه، در ورودی سازمان است و منبع نور در پشت دستگاه تعبیه شده باشد و از گرانترین انواع دستگاه کنترل تردد محسوب می شوند.

این مدل از دستگاه‌های کارت ساعت به دلیل پردازش اطلاعات بیشتر نسبت به دیگر مدل‌ها سرعت کمتری دارند ولی امنیت شناسایی آن بیشتر از دستگاه‌های اثر انگشت و کارت خوان و امکان تقلب در آنها کم است.

کنترل تردد اثر انگشت

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی:

 

به دلیل یکتا بودن اثر انگشت انسان، یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌های کنترل تردد، استفاده از دستگاه‌های دارای سنسور اثر انگشت است. پر فروش‌ترین مدل دستگاه حضور و غیاب، سری دستگاه‌های اثر انگشتی می باشد. هم به دلیل ارزان‌تر بودن این مدل نسبت به دستگاه‌های تشخیص چهره و هم به دلیل سرعت بهتر در پردازش اطلاعات.

همچنین می‌توان به ازای هر پرسنل چند اثر انگشت تعریف کرد تا در زمان آسیب دیدگی یا خراش داشتن پوست انگشت ، بتوان با انگشت دیگری ثبت تردد انجام شود..

این مدل از دستگاه، در مجموعه‌هایی که آلودگی محیطی بالایی دارند توصیه نمی‌شود زیرا تماس مستقیم با سنسورهای حساس به اثر انگشت و اثر گرد و غبار محیط بر این سنسورها تاثیر مخرب دارد. همچنین در کارگاه‌ها یا کارخانه‌هایی که افراد با اجسام سخت یا مواد شیمیایی‌ای کار می‌کنند که به مرور زمان خطوط اثر انگشت را مخدوش می‌کند، استفاده از این مدل دستگاه توصیه نمی‌شود و بهتر است از دستگاه‌های تشخیص چهره و یا کارت خوان استفاده شود.\

دستگاه کارت ساعت

دستگاه حضور و غیاب کارتی:

 

این نوع از دستگاه‌ها، نسل اول دستگاه‌های ثبت تردد دیجیتال است. پیش از این، از دستگاه پانچ ساعت که به صورت مکانیکی عمل می‌کند استفاده می‌شد. در مدل کارت خوان، به هر پرسنل یک کارت که دارای کد یکتاست، تعلق می‌گیرد که با هر بار نزدیک کردن کارت به سنسور دستگاه، یک تردد برای پرسنل ثبت شود. معمولا کارت تردد “کارت مغناطیسی” یا “کارت بارکدی” می باشد.

بزرگترین مشکل این مدل از دستگاه‌ها، عدم امنیت آنهاست. می‌توان به راحتی کارت‌ها را جا به جا کرد و یا اگر پرسنل کارت ثبت شده به نام خودشان را گم کنند، دریافت کارت مجدد زمانبر و پردردسر است.

قیمت این مدل از دستگاه‌ها از دیگر مدل‌ها کمتر است و در این دوره زمانی، کمتر سازمانی از دستگاه‌های کارت خوان استفاده می‌کند

 

نکته : تنوع دستگاه کنترل تردد در مقابل نرم افزار حضور و غیاب

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر نرم افزار حضور و غیاب حرفه ای ، انعطاف در ارتباط با انواع دستگاه‌های ثبت تردد، با هر مدل و هر برندی ست. همچنین از مهم‌ترین گزارش‌های یک نرم افزار حضور و غیاب کنترل تردد آنلاین است فارغ از اینکه پرسنل بر روی کدام دستگاه تردد خود را ثبت می‌کنند.

 

مدل‌های دیگر دستگاه‌های کنترل تردد:

از دیگر مدل‌های دستگاه‌های ثبت تردد می‌توان از گیت‌های کنترل پلاک خودرو یا گیت‌های پارکینگی، دستگاه‌های حساس به مردمک چشم، گیت تردد انسانی و .. نام برد که این مدلها، کم کاربردتر از دستگاه‌های معرفی شده می باشند.

 

[کل: ۶ میانگین: ۵]

خرداد ۲۱, ۱۳۹۸   ۱۵۹۴  
Total ۱۳ Votes:
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

سوالی دارید ؟

به محض بروز رسانی و دریافت پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد

+ = Verify Human or Spambot ?