اتحاديه مركزي تعاوني هاي روستايي و كشاورزي ايران

گروه نرم افزاری پیوست > خریداران ما  > دیدگاه خریداران > اتحاديه مركزي تعاوني هاي روستايي و كشاورزي ايران
حوزه فعالیت: خريد و فروش محصولات توليدي کشاورزان و خدمات كارآفريني وايجاد اشتغال در سطح شبكه تعاونيهاي روستائي

وب سایت: www.trocairan.com

نرم افزارهای راه اندازی شده:
حضور و غیاب | اتوماسیون اداری | سیستم های جامع مالی
لوگوی اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران

درباره اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران

 

اتحاديه مركزي تعاونيهای روستایی و كشاورزی ايران در زيرمجموعه خود ۳۱ اتحاديه استانی و ۳۰۱ اتحاديه شهرستانی و۲۸۴۶ شركت تعاونی روستایی وحدود ۱۰ هزار فروشگاه مصرف و۱۱ هزار جايگاه عرضه سوخت و 4/5ميليون نفر عضو توليد كننده كه با اعضاء خانواده جمعيتي بالغ بر بيست ميليون  نفر از روستائيان كشور را شامل مي­شود تحت پوشش دارد.

بیشترین فعالیت شرکت در حوزه بازرگانی است. البته در کنار آن تولید هم انجام می گیرد اما عمده فعالیت مجموعه درحوزه  بازرگانی می باشد. دو مجموعه کشت و صنعت هم زیر مجموعه این اتحادیه هستند. کشت و صنعت جیرفت و کشت و صنعت شهید رجایی دزفول.  65% از سهام این دومجموعه که از طریق فرابورس خریداری شده متعلق به این سازمان می باشد. در مجموعه های عضو این سازمان محصولات مختلفی تولید می شود. انواع مرکبات، انواع حبوبات، کلزا، خرما، گندم، جو و…. بعضاً دام پروری هم انجام می شود.

از طرف دیگر، این اتحادیه بازوی اجرایی دولت هم هست. یعنی در هرکجا که نیاز باشد، به عنوان یک شبکه بزرگ که در تمام روستاها؛ فروشگاه و شرکت دارند (مثلا برای هر 4الی5 روستا یک شرکت) که آنها هم درون خودشان فروشگاه دارند، ابزاري براي اجراي سياست ها و کمک به كاهش تصدي­گري دولت در سطح روستا می باشند.

بطور کلی وظیفه فروشگاه های زیر نظر این سازمان، تهیه مایحتاج کشاورزان عضو اتحادیه است. یعنی آنها هر چیزی بخواهند اتحادیه موظف است (با در نظر داشتن شرایطی) اگر طرف مقابل هم تمایل داشته باشد، تهیه کنند.

در سال های اول بعد انقلاب اسلامی، توزیع تمام کوپن ها به عهده این اتحادیه بود. تامین کننده ی کلیه کالاهای کوپنی اعم از برنج، پودر لباس شویی، صابون، روغن نباتی یا حتی لاستیک کامباین و…. بودند. اما درحال حاضر که کم کم ارتباطات گسترده تر شده و فضای مجازی هم به این قضیه کمک کرده است، حتی روستاها هم سعی دارند تا خودشان بصورت مستقل مایحتاج را تامین کنند.

بنابراین تمرکز کاری این مجموعه روی کمک به دولت است تا کالا یا محصول تولید شده روی دست کشاورزان نماند. به عبارتی، واسطه ای هستند که کالای کشاورز را بگیرند و از طریق بورس عرضه کنند. از طرفی کشاورز  متضرر نشود و از طرف دیگر بازار مصرف هم به نوعی تنظیم شود.

چالش اولیه

واحد فناوری اطلاعات از سال 1374 در اتحادیه مرکزی تاسیس شد. مدیر این واحد، با هدف مکانیزه کردن فرآیندها، با همراهی چندتن از همکاران، کار برنامه نویسی را آغاز کردند.

این فرآیند را در سال های بین  1373-1372 با سیستم های تحت داس شروع کردند. زیرا به طبقه بندی اطلاعاتی نظیر اینکه کشاورزان در چه شرایطی هستند، چه چیزهایی نیاز دارند، انبارها در چه وضعیتی هستند، شرکت ها و ساختمان های آنها در چه شرایطی ست و چه امکاناتی دارند و… نیاز داشتند.

بعدها سازمان این نیاز را حس کرد که برای پروژه های ملی و داخلی نیز سیستم های مکانیزه می تواند کمک کند. برنامه های حسابداری، بازرگانی، انبار، حقوق و دستمزد، پرسنلی، محاسبه کارمزد بانکی ورود و خروج پرسنل در مهمانسرا و…. توسط تیم فناوری اطلاعات برنامه نویسی شد. تا سال 1383-1382 هم توسعه نرم افزارها انجام  شد.

بعد از آن به دلیل گسترده تر شدن کارها، مدیریت سازمان تصمیم به تهیه نرم افزار تخصصی تر گرفتند.

بعد از کنارگذاشتن سیستم های داخلی، به نرم افزار جایگزین روی آوردیم که متاسفانه جوابگوی نیاز ما نشد. ما نرم افزارهای پیوست را در نمایشگاه و جاهای مختلفی دیده بودیم. حدود 8تا9 شرکت به عنوان شرکت هایی که از نظر قیمت، پشتیبانی و کارایی نرم افزار شاخص بودند شناسایی کردیم. درنهایت تیم بررسی کننده، گروه نرم افزاری پیوست را انتخاب کرد. از سال 1385 اتوماسیون اداری پیوست تهیه شد و از سال 1389 هم سایر سیستم های پیوست خریداری گردید و تا امروز هم استفاده می شود.

_ _ _ _

حسین نخعی

مدیر فناوری اطلاعات
حسین نخعی _ مدیر انفورماتیک اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران

نقاط قوت نرم افزار

از نقاط قوت نرم افزار می­توان ابتدا به محیط کاربری ساده آن اشاره کرد. کاربر به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرار کند.

سیستم گزارش ساز هم از دیگر موارد مهم می باشد.  همچنین پارامتریک بودن برخی قسمت ها که می توان به آن توجه کرد.

 نقاط قوت پیوست

از مهمترین مواردی که در انتخاب پیوست نقش داشت، بحث پشتیبانی بود که بسیار برای ما اهمیت داشت. پشتیبانی و نحوه برخورد همکاران شما در مدتی ما با شما کار می کنیم، این انتخاب را تایید میکند. همچنین قیمت مناسبی که نرم افزار داشت در تصمیم ما اثرگذار بود.